به وب سایت مجمع هم اندیشی توسعه استان زنجان خوش آمدید
 
منوی اصلی
آب و هوا
وضعیت آب و هوای زنجان
آمار بازدیدها
بازدید امروز: 1,148
بازدید دیروز: 2,022
بازدید هفته: 10,602
بازدید ماه: 7,224
بازدید کل: 3202517
افراد آنلاین: 7
اوقات شرعی

اوقات شرعی به وقت زنجان

اذان صبح:
طلوع خورشید:
اذان ظهر:
غروب خورشید:
اذان مغرب:
تقویم و تاریخ
جمعه ، ۰٤ مهر ۱۳۹۹
Friday , 25 September 2020
الجمعة ، ۸ صفر ۱٤٤۲
مهر 1399
جپچسدیش
4321
111098765
18171615141312
25242322212019
3029282726
آخرین اخبار
ظریف: نظم نوین دنیا دیگر غرب‌گرایانه نخواهد بود ۱۳۹۹/۰۵/۰۶

 

ظریف:
 
نظم نوین دنیا دیگر غرب‌گرایانه نخواهد بود
 
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
ظریف: همه مراحل قرارداد با چین شفاف است - جهان نیوز
 
 
وزیر امور خارجه با‌ اشاره به اینکه نظم نوین دنیا دیگر غرب‌گرایانه نخواهد بود، اظهار داشت: دونالد ‌ترامپ خود اعلام کرده که آمریکا ۷‌ تریلیون دلار برای برپایی نظم نوین جهانی هزینه کرده ‌اما به جایی نرسیده است.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی اینستاگرامی ‌که به همت دانشکده مطالعات جهانِ دانشگاه تهران برگزار شد، تأکید کرد: در سال‌های گذشته اشتباهات گوناگونی رخ داده و کسی از آنها در امان نبوده است. قدرت‌های کوچک و بزرگ اشتباهاتی را مرتکب شده‌اند که میزان عواقب‌شان نیز فرق داشته است‌. سی سال گذشته دوران پُرتلاطمی ‌بوده است. ما شاهد وقوع جنگ، فجایع گوناگون و تغییرات گسترده‌ای در جهان بوده‌ایم. ما اگر می‌خواهید از وقوع اشتباهات جلوگیری کنیم باید درک کنیم که کجاییم و به کجا خواهیم رفت.
ظریف با ارائه پیشینه‌ای از نظم جهانی با تأکید بر اینکه نظم نوین دنیا دیگر غرب‌گرایانه نخواهد بود اظهار کرد: دونالد ‌ترامپ خود اعلام کرده که آمریکا ۷‌ تریلیون دلار برای برپایی نظم نوین جهانی هزینه کرده ‌اما به جایی نرسیده است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با‌ اشاره به اینکه آمریکا بیشتر از سایر کشورها برای خرید و فروش تسلیحات هزینه می‌کند گفت: جمعیت چین حدود پنج برابر ایالات متحده است اما با این حال این آمریکا است که به خرید و فروش بیشتر تسلیحات می‌پردازد. بعد از آمریکا و چین، روسیه و عربستان سعودی در رتبه‌های سوم و چهارم خرید و فروش تسلیحات قرار می‌گیرند و بعد از آنها میزان خرید و فروش به نسبت چشم‌گیری کاهش می‌باید.
وزیر امور خارجه افزود: آمریکا از مجموع ده کشور پس از خود بیشتر بر روی تسلیحات هزینه کرده است برای همین است که این کشور می‌خواهد همه‌چیز را امنیتی کند. این مسئله از دهه ۱۹ یا حتی زودتر آغاز شده‌. آمریکا سعی داشته محیطی امنیتی ایجاد کند تا خود قدرت برتر باشد و بتواند حکومت کند. این رویکرد مشکلات و هزینه‌هایی دربر دارد. اروپا اما رویکرد دیگری را دنبال کرد و سعی کرد نُرم جهانی را برقرار کند.
به گزارش ایسنا، ظریف گفت: برخی اشتباهات محاسباتی توسط قدرت‌های میانه صورت گرفت. این اشتباهات به ازهم‌پاشی یوگسلاوی منجر شد. میلاسوویچ مرتکب اشتباه بزرگی درخصوص منافع آمریکا در پایان جنگ سرد شد. وی گمان می‌کرد که آمریکا تحمل اقداماتش را خواهد کرد و آمریکا نیز دلیلی به وی داده بود تا این چنین فکر کند. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که یوگسلاوی در حیطه امنیت ملی آمریکا قرار نمی‌گیرد. اشتباه محاسباتی استراتژیک میلاسوویچ نه تنها باعث زندانی شدن خودش بلکه باعث ازهم‌پاشی یوگسلاوی شد. صدام نیز در زمان تهاجم به کویت باور داشت که آمریکا در کارهایش دخالت نخواهد کرد. همین مسئله باعث مرگ وی و روی دادن یک فاجعه در سه دهه اخیر شد.
تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۰۵/۰۷، ۱۷:۰۷:۰۱       بازدیدها: 75